Přebor města Vsetína

A je to opět tady. Konec roku, vysvědčení! Pro někoho dobrá zpráva, pro někoho ne tak úplně. Nicméně pro šachisty a šachistky nejen z našeho regionu, dokonce i nejen z naší země, to zpráva zaručeně dobrá je! Je tu přece zas, už po devětatřicáté, Přebor města Vsetína, turnaj, který se, již tradičně, hraje v příjemném prostředí Domu dětí a mládeže Alcedo. Sjíždí se zde spousta našich starých známých a kamarádů, hraje se v příjemném zázemí s možností nešachové, ba i sportovní aktivity, startuje sezónu letních šachových soutěží a my se na něj celý rok těšíme. Začíná 28.6.2014 a opět se skládá ze dvou turnajů, FIDE Open a Národní Open.

Letos jsme se na Přebor Vsetína vypravili v sestavě o pěti členech, a to: Jaroslav Lukaštík, Lukáš Trčálek, Radek Zgarba, Matěj Kovář, Filip Matůš a David Trčálek.

Jarda hrál turnaj jako nasazená dvojka, první kolo vyhrál s Davidem Klímkem ze Zbrojovky Vsetín, v druhém kole se mu podařilo přehrát Zuzanu Gřesovou , talentovanou hráčku z Beskydské šachové školy, další kolo soupeřil s dalším členem BŠŠ, a to s Radkem Halamíčkem, se kterým po dlouhém boji nakonec dělil bod. Čtvrté kolo se Jardovi podařilo obelstít již v zahájení Gabriela Slanicaye, se kterým po divokém otevření získal pěšce a následně jej přetavil v další bod do své sbírky. Dalším jeho soupeřem byl Mička Norbert, s nímž ukončil partii smírně. Martina Sovadinu Jarek v 6. kole porazil, načež v kole 7. mu los přiřadil nasazenou jedničku, budoucího vítěze turnaje, a aby toho nebylo málo, také nejstaršího účastníka, Emila Macuru, kterému po nepřesnosti v zahájení podlehl. Hned další kolo si se vší vervou spravil chuť s Danielem Žídkem, no a poslední kolo, hodně napínavé, jelikož kromě prvního místa pana Macury nebylo jasné téměř nic, skončilo pro Jardu taky smírně, což mu bodový zisk ukončilo na laťce 6,5, která mu díky pomocnému hodnocení přisoudila krásné stříbrné místo.

Lukáš na bleskovém turnajiLukáš začal první dvě kola dosti sebejistě, když v tom prvním porazil Martina Klímu, zkušeného hráče z Karolinky a v tom druhém taky velmi zkušeného Jaroslava Surého. Nicméně po dvou výhrách na Lukáše ulehl bodový půst, kdy s Norbertem Mičkou, Helebrandem Františkem, Beluskou Terezou a i v kole šestém s velkým talentem valašského šachu Karlem Vrajem z Hošťálkové odešel poražen. Po tak dlouhé odmlce přišel ke kolu sedmém tak nabuzen, že nakonec od partie s velmi šikovnou Klárou Dančákovou ze Zbrojovky Vsetín vyšel s bodem. Další kolo byl Lukášovým soupeřem Novák Libor z Valašského Meziříčí, partie skončila dělbou bodu. Poslední kolo, kde počítač přiřadil Lukášovi ostříleného Vladislava Bambuška z Karolinky, bylo bojovné až do konce, kdy se oba hráči shodli na remíze, jelikož koncovka těžkých figur na jejich šachovnici víc nedovolila. Lukáš tedy končí turnaj s celkovým ziskem čtyř bodů a 28. místem konečného pořadí.

Radek na simultánceRadek v prvním kole potvrdil roli favorita v partii s Mládkem Jiřím a s bodovým ziskem pokračuje k dalšímu kolu, kde  svedl souboj s Vladislavem Bambuškem, který odolal Radkově nátlakové hře a rozloučili se remízou. Třetí kolo proti Janu Martincovi se Radkovi nevyhnula chybka ve velmi nadějné pozici, kterou soupeř potrestal a bral plný bodový zisk, tak si Radek v kole čtvrtém zlepšil náladu tím, že přehrál talentovanou Terezu Beluskou z Beskydské šachové školy. V kole pátém se proti Radkovi posadil Rostislav Vilém, velmi zkušený, ač mladý, hráč Zbrojovky Vsetín, který výkonnostně hodně roste, po napínavé hře se Radek dopustil hrubky, kterou už nedokázal zvrátit, a tak vyhrává Rosťa. Další kolo Radek opět boduje a to s Radkem Halamíčkem z BŠŠ. Kolo sedmé, s Jiřím Růžičkou ze Zbrojovky Vsetín se dostává do vyhrané pěšcové koncovky, nicméně po dlouhé a náročné partii se dostavila nepřesnost, no a remíza je na světě. Další kolo podlehl Jaroslavu Surém z Hošťálkové, no a v posledním, devátém kole zakončuje turnaj výhrou nad Ryšánkem Jakubem. Turnaj tedy prošel se ziskem pěti bodů a celkově se umístil na 18. místě, což je nad nasazením, takže turnaj je možné hodnotit pozitivně.

V popředí FilipFilip začal turnaj s, již výše zmíněným, ostříleným Jaroslavem Surým z Hošťálkové, se kterým po napínavé partii nakonec odchází s remízou. V dalších třech kolech se Filipovi i přes velkou bojovnost (!!) nepodařilo získat bod, a tak od šachovnice s Žídkem Danielem, Budíkem Pavlem a Haškou Filipem odchází poražen, nicméně bojovnost jej neopustila a hned v kole pátém získává celý bod v partii s Martinem Dvořákem, nadějným klučinou ze Zbrojovky Vsetín, další den mu počítač přidělil dalšího mladíka ze Zbrojovky, naneštěstí nedorazil, tak dostal Filip bod zadarmo. V sedmém kole s Kopalem Vladimírem a v osmém kole s Pallou Rostislavem Filip prohrává, no finálové deváté kolo naplňuje opět bodovým ziskem, a to s Budíkem Tomášem ze Zbrojovky Vsetín. Celkově Filip získal 3,5 bodu a umístil se na 36. místě, tedy nad svoje nasazení, což je hodně dobré.

Lukáš (vlevo) proti Martinovi KlímoviMatěj na turnaj jel hlavně sbírat zkušenosti a osvojit si hraní vážných partií, jelikož za svůj dosavadní šachový život hrál převážně rapid partie, dlouhých partíí moc nebylo. První dvě kola byli Matějovými soupeři Vlková Anežka a Novák Libor, oba silní hráči, kterým Matěj svou bojovností a typickým nadšením pro hru kladl dosti náruživý odpor, nicméně zkušenější soupeři předvedli své kvality a zaslouženě vyhráli. Třetí kolo dostal Matěj volno, tedy bod, což jej vyšvihlo v průběžném pořadí nahoru mezi silné šachisty, se kterými v dalších kolech neúnavně (jak je jeho zvykem) bojoval, postupně hrál s Janem Prdou z Valašského Meziříčí, velmi talentovanými Karlem Vrajem z Hošťálkové a Klárou Dančákovou ze Zbrojovky, tato tři kola byla náročná, Matěj předváděl vyrovnané výkony, hrál trpělivě, což se zúročilo v dalším, již sedmém kole v partii s Tomášem Budíkem, kde vyhrál. Další kolo hraál s Pavlem Hrbáčkem z Huslenek, obtížnou věžovou koncovku urputně bránil, ale soupeř si výhodu ponechal a přetavil ji v bod. V posledním kole Matěj remizoval s Danem Martincem, mladým hráčem Zbrojovky Vsetín.

David a Vladislav na simultánceNo a nakonec  nejtěžší úkol, zhodnotit sebe, no, vezmu to stručně. Do FIDE Openu jsem šel spíše s vyhlídkami sběru zkušeností se silnějšími hráči, první kolo mi byl nasazen nadějný junior domácí Zbrojovky Vsetín, Petr Smilek, po dlouhé partii jsem získal výhodnou pozici, kterou jsem dokázal excelentně zkazit, tedy prohra. Další kolo mi počítač přidělil dalšího domácího hráče, Radka Zádrapu, po dosti ostrém průběhu jsem se rozhodl (a špatně) partii ještě přiostřit, no inu, soupeř se nenechal zmást a partii dovedl do vítězného konce. Ten den odpoledne (hrálo se dvoukolo) mi přibyl na konto bod za to, že soupeř Petr Koutný nedorazil. Další kolo s Petrem Havelkou jsme se bili hodně dlouho, nicméně víc než remízu jsem z toho nedostal. V pátém a šestém kole jsem proti Svatopluku Hastíkovi a Richardu Štefaníkovi vytvořil takové hrubky že jsem si myslel, že hůř hrát nemůžu. Kolo sedmé jsem si uvědomil, že můžu, na(ne)štěstí se mi podařilo vývoj partie zdramatizovat a nakonec donutit soupeře, Roberta Vinklárka, k přijmutí remmízy. V kole osmém mi byl přisouzen Jaroslav Závodný z domácího oddílu, partii pojal jako bílý velmi extravagantně, když v prvním tahu, k udivení nejen mne, ale i přihlížejících, potáhl pěšcem „a“ o jedno pole. Velmi originální partie doplula do remízových vod. V posledním kole se stal mým soupeřem Jaromír Hromádka, kterého se mi, po několika nepřesnostech ve výhodné pozici, nepodařilo přehrát a končím tedy remízou. Bodový zisk 3 bodů mě předurčil na konečné 44. místo, s čímž nemohu být moc spokojen.

Vladislav na bleskovém turnajiCelý turnaj svým přesvědčivým výkonem vyhrál mezinárodní mistr Stanislav Jasný z Beskydské šachové školy se ziskem 7,5 bodu a náskokem celého bodu na druhého v pořadí, domácího Stanislava Juříčka, který svým výkonem v turnaji dal dobře najevo, že stále zaslouženě patří mezi špičku našeho regionu. Stejného zisku 6,5 bodu dosáhl také celkově třetí Moravec Vít z Kutné Hory. Mimo příčky vítězů bych rád vyzdvihl výkon Josefa Bednaříka z Hošťálkové, který se svým rapidním výkonnostním růstem směle dere mezi okolní šachovnou špičku. Také skvělé 15. místo Matyáše Kovaříka, který, replicas de relojes napříč svému nasazení, odehrál dobrý turnaj a za zmínku stojí jeho výkon, dosahující hodnoty 2005 ELO bodů. V turnaji Národní Open vyhrál nasazená jednička Emil Macura z klubu Fatra Slavia Napajedla se ziskem skvělých osmi bodů, druhý se umístil Jarek Lukaštík s 6,5 body a na bronzová medaile patří Zuzaně Gřesové z Beskydské šachové školy.

Mimo skvělý turnaj se během týdne na Vsetíně uskutečnila také simultánka s pozdějším vítězem, mezinárodním mistrem Stanislavem Jasným, ve které na náměstí před vsetínskou radnicí hrál proti dvaceti soupeřům, mezi kterými byli i zástupci našeho oddílu Radek Zgarba a Vladislav Hrtáň spolu s Davidem Trčálkem. Stanislav Jasný nakonec povolil osm remíz, mimo jiné Davidovi a Laďovi, dvanáct svých soupeřů porazil. Dalším bodem na programu týdne byla přednáška právě pana Jasného, která byla velmi poučná a hlavně poutavá. Také se uskutečnil bleskový turnaj, na kterém naši zástupci také účinkovali, konkrétně Lukáš Trčálek získal 5 bodů, konečné sedmé místo, Vladislav Hrtáň se se čtyřmi body umístil na jedenáctém místě.

Celkově to byl bezpochyby krásně strávený začátek prázdnin. Už se těšíme na další, jubilejní 40. ročník. Níže si můžete prohlédnout pár fotografií pánů Kovaříka a Klímka a v odkazech celé jejich fotogalerie, případně studovat podrobné výsledky. :-)

ZDE jsou výsledky FIDE Open, ZDE Národní Open :-)
ZDE můžete studovat výsledky bleskového turnaje.
ZDE jsou stránky Zbrojovky Vsetín, organizátorů turnaje, kde také můžete shlédnout rozsáhlé fotogalerie a přehrát si všechny partie FIDE Open :-)

Komentáře

Pěkně napsáno :-)

Velmi pěkné stránky!! Přidávám do oblíbených ;). Jinak Davide pěkný článek a hodnocení :)

Také se musím přidat k pochvalným komentářům:-) Moc hezké stránky a moc hezký článek!