Mistrovství Moravy v Koutech - den 0

Už jsme tam! :-)

Vážení rodičové a ostatní příznivci šachového oddílu Sokol Ústí: letos mě požádal Vláďa Hrtáň, jestli bych nepsal zpravodajství z mistrovství Moravy a Slezska. Bez váhání a s radostí jsem souhlasil! Ale má to jeden háček: jsem nešachista a šachům nerozumím, mé šachové znalosti končí u toho, že kůň skáče do el a rošáda už je pro mě sprosté slovo. Proto mé reportáže nebudou jen o královské hře (prý se šachům tak říká?), ale pokusím se vám nevážnou formou přiblížit, jak to na takovém turnaji opravdu chodí a co šachisti dělají v čase, kdy nesedí u šachovnice. Přesto slibuji, že mé zpravodajství bude objektivní, nezaujaté a někdy i pravdivé :-)

Jiří Karásek

Den 0 - příjezd

Po drobných problémech při usazování do aut a ukládání kufrů do auta (někteří hráči mají kufr - Toník!!!, jako když britská královna jede na cestu kolem světa!!!) jsme vyrazili. Cestou osádka auta většinou podřimovala, kromě řidiče, který ale po desátém dotazu „už tam budem?“ přestal komunikovat a už jen upřeně hleděl vpřed. Někteří nejmenovaní členové výpravy (David Trčálek!) po zkušenostech z minulého roku, vyrazil raději courákem z Olomouce čímž projevil nedůvěru k řidičům výpravy, takže od příště budeš Davide chodit už jen pěšky!

Po příjezdu na místo činu, ubytování a nezbytném vybalení se dojídaly svačiny: dospělí členové výpravy pro jistotu kontrolovali kvalitu - nejlepší řízek měl Toník, nejlepší buchty Ondra, nejlepší pití Radek :-). Následně jsme se vydali na slavnostní zahájení. Zahájení spočívá v poslechu proslovu ředitele turnaje (nikdo neposlouchal) a v zaznění veselé písně, alias hymny (nikdo nezpíval a vlastně ani nebyla veselá).

A nervozita vrcholí… šachisti se chystají na první kolo: hráči hledají ztracené propisky, chystají si pití na zápas (ti mladší bez alkoholu), trenéři rychle hledají kdo s kým hraje, aby mohli dát svým ovečkám poslední instrukce a aby (alespoň) zahájení dopadlo dobře. Ostatní (nešachoví) členové výpravy nezavazí a raději se uklízí do místního restauračního zařízení. Ostatně tam budou většinu pobytu.

A jak dopadlo první kolo? To se teprve uvidí :-)

1. Kolo

Tak v prním kole je nasezení hráčů na jednotlivé šachovnice podle startovní listiny: Open - Radek si připsal první výhru s mladou polskou hráčkou. U14 - Filip po dlouhém boji vyhrál, Matěj svému soupeři nedal šanci, Kuba Dorňák po boji podlehl výše nasazenému hráci. V kategorii U12 Ondra podlehl 2. nasazenému (partie se přenášela online), Toník vybojoval 1. cenné vítězství, stejně jako Kuba Matůš, jehož partie trvala pouhých 20 minut.

Takže teď rychle na večeři, příprava s trenérem a šupky dupky do postele. Bude se kontrolovat dodržování večerky! :-)

Výsledky, nasazení: ZDE

Komentáře

Náš Toník je vybaven na všechny eventuality :-)