Úspěšný přebor škol!

Poslední středu v dubnu se do Starého Města vydala třicítka družstev, aby zde odehrála Krajský přebor škol. Turnaj se hrál ve třech věkových kategoriích v rapid tempu.

Družstvo ZŠ Valašská Polanka - Kája, Julča, Kuba, TomášHráči našeho oddílu byli také účastněni, a to v týmech ZŠ Valašská Polanka a ZŠ Vsetín Ohrada, kde reprezentovali své školy. Tým ZŠ Valašské Polanky hrál kategorii 2. stupně a byl ve složení Jakub Matůš, Karolína Kovářová, Juliána Grycmanová a Tomáš Martinka. Poslední dva byť věkově mladší, hráli také tuto starší kategorii. Nakonec získali 8. místo, což vzhledem k mladšímu složení a startovnímu nasazení odpovídá slušně odehranému turnaji. V této kategorii také bojovali Tomáš Šimara a Martin Trčálek mladší v družstvu ZŠ Vsetín Ohrada ve velmi mladém týmu obsadili 9. místo. Obrovského úspěchu v tomto turnaji dosáhlo družstvo ZŠ Vsetín Ohrada, které ve složení našich hráčů Filipa Trčálka, Emy Trčálkové, Lenky Surovcové a vsetínského Štěpána Zádrapy s přehledem zvítězilo a stali se tak nejlepším družstvem 1. stupně ZŠ v kraji. Postoupili tak na MČR školních družstev 1. stupně.

Vítězné družstvo Krajského přeboru -  ZŠ Vsetín Ohrada, Ema, Lenka, Štěpán a Filip

Toto Mistrovství republiky se hrálo v krásném prostředí městečka Nové Hrady, v srdci Novohradských hor. Šlo o turnaj ve dnech 31.5. a 1.6. Svoji školu reprezentovali žák 5. třídy ZŠ Vsetín-Ohrada Filip Trčálek a žákyně 4. třídy ZŠ Vsetín-Ohrada Ema Trčálková a Lenka Surovcová, všichni naši hráči. Doplněni byli Štěpánem Zádrapou, hráčem Šachového klubu Vsetín.

Mistrovství republiky se zúčastnilo 22 školních týmů, přičemž právo účasti měly první 2 školy z každého kraje. Někteří však vzhledem ke vzdálenosti a náročné cestě účast odřekli. Mistrovství se hrálo na 9 kol, kdy se pořadí určovalo podle počtu získaných bodů z jednotlivých partií.

První den bylo na programu 6 zápasů. V prvním utkání nastoupila Ohrada proti ZŠ Vojnovičova Ústí nad Labem. Tento zápas skončil jednoznačným vítězstvím našich hráčů 4:0. Další utkání už byla náročnější a vyrovnanější. V každém utkání na celém mistrovství se však našim šachistům podařilo získat alespoň jeden bod. Postupně se tedy naši šachisté utkali se ZŠ Žižkova Turnov (2:2), ZŠ u sv. Štěpána Praha (prohra 1:3, tato škola nakonec skončila druhá), ZŠ Nuselská Havlíčkův Brod (výhra 2,5:1,5), ZŠ B. Hrozného Lysá nad Labem (2:2) a v posledním úterním kole se ZŠ J. A. Komenského Lysá nad Labem (výhra 3:1). Po prvním dnu ZŠ Ohrada patřilo krásné 6. místo se ztrátou pouze 1 bodu na bronzovou pozici.

Aby si šachisté odpočinuli od stálého napínání mozkových závitů, byl připraven i doprovodný program. V rámci něho mohli účastníci navštívit místní muzeum, kde se mimo jiné nachází i výstava čertů. Po omega repliky hodinek návštěvě ďábelského podzemí přišla vhod i procházka na zdejší hrad.

Druhý den se odehrály 3 soutěžní kola, ve kterých na naše šachisty čekali těžcí soupeři, kteří v pořadí po prvním dnu byli na lepších pozicích. První utkání ZŠ Ohrada odehrála proti ZŠ ČSA Frýdek-Místek, pozdějšímu vítězi celého mistrovství. Zde naši hráči uhráli 1 bod a prohráli tedy 1:3. Ve druhém zápase je čekala 28. ZŠ Plzeň, se kterou remizovali 2:2. Žáci z Plzně v konečném účtování obsadili bronzovou pozici. V posledním kole se naši šachisté utkali se ZŠ K. Čapka Praha. Po prvním dnu byla tato škola na prvním místě, nakonec však i díky vítězství našeho týmu 3:1 skončila těsně pod ZŠ Ohrada.

V konečném pořadí po 9 kolech obsadila ZŠ Ohrada výborné 6. místo se ziskem 20,5 bodu. Výrazného individuálního úspěchu dosáhl Štěpán Zádrapa, který byl vyhlášen nejlepším hráčem na 4. šachovnici, když dokázal vyhrát 8 z 9 zápasů a přispěl tak 8 body do konečného skóre našeho týmu.