Talent cup aneb cesta tam a zase zpátky

Čtvrtek jako každý jiný, říkám si. Jenže tento čtvrtek má v sobě něco jiného. První změna je, že jsem v letošním kalendářním roce naposledy ve škole – jééé. Druhá změna spočívá v cestě na turnaj do Malenovic – jééé. No a do třetice jedu opět separé, tedy vlakem – „jééé“… O čtyři a půl zábavné hodiny později… Turnaj v Malenovicích je vskutku fajn akce.

Organizátoři z Beskydské šachové školy mají dlouholeté zkušenosti v práci s dětmi a pořádání tohoto turnaje zvládli v pohodě. Vše odsýpalo tak, jak mělo, čtyři šachové dny (od 14. do 17. prosince) tedy uběhly velmi kvapně. Turnaj jsme hráli v rámci výpravy Zlínského šachového svazu, tedy v počtu 19 hráčů z pěti oddílů pod dohledem čtyř trenérů (Martin Beil, Josef Tomek, Matyáš Kovařík a já). Počet dětí na jednoho trenéra tedy skončil na čísle 4,75! To vidím velmi pozitivně, ani ne proto, že bych některým dětem dával pro odpočinek hlavy či jiné vzdorové části těl k jiným trenérům, spíše jsem rád za dostatek prostoru na každého hráče, který měl dopřán intenzivní a individuální přístup po celou dobu turnaje. Ono se celkově dobře stará o dítě, když je ho jen tři čtvrtě. No a jak se jim vlastně dařilo?

Bílý zahrál 27. Dc2 jak černý využije nepřesnosti bílého?Matěj Kovář (A turnaj, 3,5 bodu, 26. místo) odehrál solidní turnaj. Partie z prvního kola byla asi jediná, která se více nepovedla (naopak soupeř Kuba Krchňáček zahrál velmi hezky!). Ostatní boje již byly na Matějově levelu, porazili jej pouze dva soupeři, kteří jsou (zatím) dle předvedené hry v šachové cestě o kousek napřed. Nicméně dlouhodobá Matějova práce a schopnost se učit z odehraných partií jistě nadcházející turnaje a zápasy bude nadále posouvat nahoru.

Černý v tomto diagramu zahrál 19...Ve8. Jak to biíý potrestal?

 

Jakub Dorňák (A turnaj, 2 body, 41. místo) měl zvláštní turnaj. Plno věcí věděl, hrál dobře, příjemně, soupeř však v tu chvíli byl lepší. Když ale zrovna přišel čas udeřit, měl zase „přestávku“ Jakub. O důvodech a možnostech zlepšení jsme s Kubou již mluvili a určitě má plno podnětů, jak a co zlepšit.

Jak byste pokračovali černými?Ondřej Grycman (A turnaj, 2,5 bodu, 37. místo) měl těžší start a konec turnaje. Dobrý skalp Pavla Opluštila byl příjemným vyvrcholením relativně úspěšné chvíle, nicméně dvě prohry v posledním kole pak Ondrovi víc než 2,5 bodu nedovolily. Ondra i Kuba (zdá se mi) nevyužili naplno všechny své (šachové) síly a pokud se podaří omezit „vykolejení“ ať už v různých tvarech během partie, budou jistě mířit výše.

 

Filip Matůš (A turnaj, 5 bodů, 3. místo). Jeho partie jsem tolik nestíhal, měl jsem z něj však pocit pohody, občas přidalo štěstí, nicméně, jak sám (nebo Matěj?) řekl, to přeci přeje připraveným. No nevím, zda-li by se Vergilius nehádal o autorská práva, nicméně něco na tom výroku bude. Jediná prohra s vítězem turnaje Filipa tak sice připravila o místo druhé, nicméně mu přinesla to třetí, které je v tak nabité kategorii značně dobrým výsledkem.

Jakub Matůš (C turnaj, 7 bodů, 3. místo) šel turnajem jako věž volným sloupcem. Po cestě mu v 7. kole trochu došla pára, ale spravil to druhý den, kdy měl zisk 1,5/2. Výkon 1382 a konečný zisk 7 bodů mu přiřkl 3. místo, což je v kostce super výsledek v dosti vyrovnané špičce této kategorie. Bude-li dále držet tréninkové tempo, těším se na další šachové boje.

 

 

Antonín Randus (B turnaj, 6,5 bodu, 2. místo) odehrál podobně jako Jakub moc dobrý turnaj. Celou dobu zodpovědně a spolehlivě pracovali společně na pokoji. Byli dobrá dvojka, ze které šel po hotelu dobrý respekt (jestli z důvodů „sumo“ zápasů probíhajících na multipostelích nebo kvůli šachové síle, to byste se museli zeptat ostatních), minimálně mě dost bavilo, když mě oba šikanovali u rozborů (teď již šachově, nikoliv fyzicky). Vydrží-li se Toník a Kuba navzájem popotahovat (hlavně šachově), těším se, až za nedlouhou dobu budou šikanovat mnohem silnější šachisty, a budit respekt napříč věkem a výkonností.

 

Může bílý sebrat pěšce na d6?

Celkově tedy jistě úspěšný turnaj, 3 medaile ze tří obsazených kategorií, respektive z šesti zúčastněných dětí. K tomu skvělý přístup samotných hráčů. Z Malenovic odjížděly dvě auta plná spokojených lidí. Již se to zdá folklorem, ale celá parta opět makala velmi slušně, jako skupina byli organizovaní, bezproblémoví a dobře se mi s nimi pracovalo. Děkuji jim za to, stejně tak jako Martinu Beilovi, se kterým většina také trénuje, a těším se na další společné šachové akce. Dík patří jistě také podpoře rodičů, klubu a všem kamarádům, kteří nám pomáhají být lepší a umožňují nám dělat to, co nás baví. 

 

 

Odkaz na stránky organizátora
Výsledky A, B, C
Fotogalerie
Partie: 
Turnaj ATurnaj BTurnaj C

 

To je pro letošek z šachového světa asi vše. Užijme si všichni Vánoce nejlépe, jak dokážeme. Po nich zase zpět můžeme naplno rozjet kolotoč šachových střetů!