Šachový festival Bezměrov 2017

Děti naší výpravy, chybí Ondra, odjel dříve (FOTO Dawid)

Ve dnech od 19. do 23. července se v Bezměrově, obci nedaleko Kroměříže, konal již tradiční Šachový festival mládeže, který jako vždy organizačně spolu se svým týmem řídil pan Vladimír Opluštil. Opět zkušeně, vše probíhalo hladce, bez problémů. Náš oddíl zde měl zástupce v obou hlavních turnajích, tedy FIDE U13, který byl určen pro hráče do 13ti let věku a FIDE Open B. V turnaji A se představili: Matěj Kovář, Jakub Matůš, Antonín Randus, Ondřej Grycman a také Matěj Kopecký ze Zbrojovky Vsetín, který se přidal k naší výpravě. V B turnaji pak bojovali Filip Matůš a Jakub Dorňák.

Turnaj A nejvíce vyšel Matěji Kovářovi, který získal 5,5 bodů z 9 kol a díky skvělému pomocnému hodnocení se mezi hráči se stejným počtem bodů umístil nejvýše, tedy na 9. místě, tedy jen o místo pod svým nasazením. Matěj sám cítil, že chce víc a jeho hra na to určitě měla, důležité partie s turnajovými zabijáky Matějova kalibru bohužel nevyšly úplně nejlépe, tak se na úplnou špičku nedostal. I tak je turnaj velkým posunem a partie z něj hutným tréninkovým materiálem. Matěj získal 3. místo v kategorii do 13ti let z celého turnaje a 2. místo z kategorie do 13ti let ve Zlínském kraji.

Kuba Matůš získal stejně jako Matěj 5,5 bodů a zejména díky posledním dvěma kolům, ze kterých získal 2 body, se vyšvihl na konečné 18. místo a ovládl tak kategorii do 9 let jak Zlínský kraj, tak celkový turnaj. Kuba pracoval velmi pilně při přípravách a jeho hra je velmi vynalézavá, když útočí (a má-li čím), tak příjemně ničí všechny, jak mně a jeho bratra v přípravách, tak kdejakého soupeře v přímém boji. Body ztratil jen se silnějšími soupeři, kde jsme si vybrali slabší chvilky a přehlédnutími jsme soupeři nechali otěže partie v rukách.

Toník a Matěj Kopecký měli turnaj do jisté míry podobný, Matěj měl slabší moment v druhém dni, Toník zažíval tak trochu „jojo efekt“. Prohry byl převážně přehlédnutím, nedoceněním soupeřových možností (jak obranných, tak útočných). Oba získali 4,5 bodů a 32., resp. 33. místo, zejména díky prohře v posledním kole, která byla pro oba dost krutá, ale pro oba velmi poučná a všechny partie jsou také velmi cenným zdrojem dalšího zlepšení.

Ondra Grycman (3,5 bodu, 45. místo) a Jakub Dorňák (2 body, 54. místo) si oba zkusili hořkost toho, že ač makali naplno, jak v přípravách, tak v partiích, tak jim to prostě nepadalo a někdy soupeři měli více štěstí, než (šachového) rozumu. Kuba si mnoho dobrých (přivyhraných) partií nezlepšil zbytečnými přehlédnutími. Ondrovi se nepovedl konec turnaje, kdy po prohře s Míšou Černým nedokázal bodově nastartovat, ač šachově makal naplno. Pro oba je, stejně jako výše, soubor s partiemi důležitá studnice informací k tomu, abychom se posunuli šachově na vyšší stupně.

Filip v B turnaji uhrál 4 body, kdy se mu nepovedlo bodovat se silnějšími soupeři a dvě remízy mu v tak nabité startovní listině víc, než 23. místo nedaly. Mezi hráči Zlínského kraje do 15ti let skončil na 2. místě.

Celkovým vítězem turnaje A se stal Viktor Šimek ze Zlína-Malenovic, turnaj B ovládl Mudrák Josef z Kroměříže.

Díky všem rodičům za podporu dětí, dětem za zodpovědný a bezproblémový přístup na místě. Těším se na další šachovou práci!