Mistrovství Moravy a Slezska 2022

I letos se výprava z našeho oddílu zúčastnila tradičního Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu, které se také již tradičně koná v příjemném prostředí hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Mistrovství se konalo v termínu okolo školních podzimních prázdnin, tedy od 26. do 30. října. Výprava byla podobná jako v minulém roce, pouze o něco menší. Členy výpravy byly hráči Jakub Matůš, Karolína Kovářová, Filip Trčálek, Lenka Surovcová a Ema Trčálková, a také trenéři David Trčálek a Matěj Kovář.

Mistrovství se hraje systémem na 9 kol, tempem 90 min. + 30 sekund za tah, takže partie mohou trvat až 4 hodiny, což se běžně některým našim hráčům stávalo. Každý hrací den jsou na programu 1 nebo 2 kola, což dohromady s přípravou na partii a následným rozborem odehrané partie dává velkou časovou porci věnovanou šachové hře hráči i trenéry. Není tedy mnoho prostoru poznávat okolní krásnou krajinu podzimních Jeseníků, ani se věnovat jakýmkoli jiným aktivitám.

Kategorie do 12-ti let (U12) měla 53 hráčů a hráček, z našeho klubu se této kategorie účastnily Ema a Lenka. Výkony Emy byly střídavé, bodové zisky střídaly prohry. Dařilo se s bílými figurami, s černými méně. Její bodový zisk 3 bodů za 1 výhru a 2 remízy (1 bod získala za kolo, kdy měla volno z důvodu lichého počtu hráčů) stačil na konečné 45. místo.

Lence se naopak dařilo spíše s černými figurami, kde se jí podařilo během turnaje urvat dvě vítězství, s bílými figurami vyšla naopak naprázdno. Celkem 3 body z 9 partií za 2 vítězství (také získala 1 bod za kolo, kdy měla volno z důvodu lichého počtu hráčů), 46. místo.

Ve věkové kategorii U14, které se celkem zúčastnilo 66 šachistů, jsme měli dva zástupce, Filipa a Karolínu. Pro Filipa turnaj začal slibně, a to výhrou a remízou se silnějšími soupeři. Poté procházel turnajem jako na houpačce, pravidelně se střídali výhry nebo remízy s prohrami. Jeho konečné 40. místo se 4 body odpovídá nasazenému pořadí, ze kterého do turnaje startoval.

Káji se vstup do turnaje vydařil, když dokázala porazit silného soupeře. Postupně však ubírala na svých výkonech a propadala se pořadím níže. Celkové skóre 3 bodů je o něco slabší než loni a stačilo na 55. místo. 

V šestnáctileté kategorii hrál Jakub Matůš. Kubovi se po výborném vstupu do turnaje, kdy po 3 kolech měl na kontě 2 body, bohužel dařit přestalo a v dalších 5-ti kolech se podařilo uhrát pouze 1 remízu. Trochu si Kuba spravil náladu v posledním kole, kdy se mu podařilo dát soupeři mat a ukončil tak turnaj se ziskem 3,5 bodu, což v celkovém pořadí kategorie U16 stačilo na 51. místo z 68 účastníků.

Z trenérských pozic naše hráče vedli David Trčálek a Matěj Kovář. Jejich práce je často psychicky velmi náročná, obzvláště v situacích, kdy hráči lehce ztratí figury či se nedrží jejich pokynů a doporučení. Vždy však dokázali udržet klid a hráče podpořit v jakýchkoli situacích.

Díky všem hráčům, trenérům, rodičům a všem, kdo se podílel a podílí na reprezentaci oddílu a těšíme se na další společné šachování.

Výsledky na chess-results.
Facebook MMaS