Mistrovství Moravy a Slezska 2017 - komentáře trenéra

Od úterý 24. října, kdy se děti nevydaly do školy, ale na šachy (opět?) do neděle 29. října proběhlo v Koutech Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let. Toto mistrovství již tradičně pořádá oddíl Orlové v hotelu Dlouhé Stráně, kde se (zdá se) už cítíme jako doma, nebudu tedy místo dále vybarvovat. Hrálo se na 9 kol v několika kategoriích. Naši mládežníci se vypravili v počtu osmi a pod vedením trenérů (jejichž hodnocení přikládám) celou dobu pracovali a bojovali o postupy na republiku, úspěchy na prvním turnaji, výkonnostní skoky a další vytyčené cíle. Pracovali se třemi trenéry, Davidem Trčálkem, Martinem Beilem a Adélou Bierskou. Jak se jim tedy dařilo?

Kuba Matůš (HD10, 10. místo, 6 bodů) odehrál slušný turnaj. Jeho práce mezi partiemi byla v plném nasazení, věděl, o co jel hrát a šel si za tím. V první části plnil zodpovědně roli favorita, v partiích proti vyrovnaným soupeřům se nám tolik nedařilo, zejména pak dvě remízy, které na můj vkus byly přijaty zbytečně brzy. Celkově bude asi fajn zapracovat na bojích ve vyrovnaných a nejasných pozicích, hrát šachy bojovně, ať vyhraje ten lepší.

Antonín Randus (HD12, 25. místo, 5 bodů) také makal s Kubou velmi pečlivě. Toník opět ukazoval, že jeho hra umí být velmi nápaditá a plná neotřelých novinek. V mnoha partiích stál velice spokojeně, bohužel nějaká přehlédnutí nás připravila o více bodíků, a tedy i vyšší umístění. Celkově mám pocit, že by Toníkovi pomohlo studium partií silných hráčů, jelikož nám někdy dělalo problém jasně stanovit plán hry a uvědomit si, kde vlastně máme převahu.

Ondřej Grycman (HD14, 52. místo, 4 body) hrál poprvé vyšší kategorii. Ondra je dost kreativní a jeho nápady mě vždy velmi inspirují, často i baví. Ač se mu některé partie ať už z důvodu chyby v propočtu, překvapení soupeřem v zahájení (a nedostatečného „smyslu pro nebezpečí“) nepovedly, měl jsem skvělý pocit z toho, jak se po každé partii o velký kus zlepšil, v další partii na podobnou pozici už věděl plán, pěkně jej prováděl, jeho hra dostávala pevnější rysy. Doufám, že partie tohoto turnaje pečlivě projde a poučí se z odehraných chyb. Pokud vydrží v daném tempu, těším se, jak mu šachy půjdou nadále.

Matěj Kovář (HD14, 19. místo, 5,5 bodu) a jeho turnaj začal zajímavě, třemi remízami. Všechny byly bojovné, ve všech hrál (přes papírově předpoklady) z pozice síly. Očkování kamaráda Filipa proti remízám zdá se zabralo, nicméně rizikovější hra v půlce turnaje přinesla mimo body také dvě nuly. Dva body v posledních kolech pak již nestačily dohnat ztrátu. Velký problém byl přenést se přes vyrovnanou pozici do aktivní hry, abychom hledali výhodu. Celkově Matěj zahrál slušný turnaj (9 míst nad nasazením), který mu ukázal dost možností, kde se zlepšit a věřím, že na nich v trénincích brzy zapracuje.

Jakub Dorňák (HD16 43. místo, 4 body) hrál turnaj velmi v pohodě. První dvě kola možná až moc. Celkově však musím říct, že pracoval velmi poctivě, v partiích se snažil a ani propočet ho moc neklamal. Jen je občas trochu škoda, že natrénované věci a znalosti „zahodíme“ netrpělivostí či zbrklostí. Pak dobře rozehranou partii, fajn pozici srovnáme nebo ještě hůře pokazíme. Těchto momentů bylo při turnaji méně, což mi dělalo radost, nicméně je pořád co zlepšit a věřím, že Kuba je schopen ještě znatelně růst.

Kája Kovářová (HD10, 64. místo, 3 body) spolu s Juliánou Grycmanovou (HD10, 50. místo, 4 body) hrály tento turnaj jako vůbec první vážný turnaj v životě, tak se zde jely hlavně učit, sbírat nové vědomosti a zkušenosti. To se jim vcelku dařilo, obě pracovaly pilně a snažily se, jejich hra se během turnaje lepšila a ukazovaly, že je šachy vskutku baví. Těším se na to, jak postupně při nabývajících vědomostech a šachové síle budou prohánět po 64 polích mnohem starší a ostřílenější hráče.

Hodnocení Filipa Matůše (HD16 25. místo, 5 bodů) bude brzy přidáno Martinem Beilem, který s ním na MMaS pracoval.

Celou skupinku musím velmi pochválit za parádního týmového ducha, tvořili skvělou partu navzájem spolupracujících lidí, podporující se jak v přípravách, rozborech a mezipartiových aktivitách, tak i při hře, kdy nám online přenos běžel téměř neustále. Všichni se nakonec umístili buďto na svém, nebo před svým nasazením, tedy ukázali, že jdou správně nahoru. Doufám, že tahle fajn skupinka lidí nadále vydrží, bude trénovat a dále se posouvat a tím dělat radost jak nám a sobě navzájem, tak i šachové bohyni Caisse.

Díky také trenérům Martinu Beilovi a Adéle Bierské za přípravu dětí, jak dlouhodobou na trénincích, tak i zde přímo v Koutech.

David Trčálek

Oficiální rozcestník turnaje 
Přímý odkaz na výsledky ZDE
Fotogalerie (Radek Zádrapa)
Fotogalerie (Josef Grycman a David Trčálek)
Zpravodajství z dějiště

Komentáře

Děkuji všem hráčům a hráčkám za vzornou reprezentaci Sokola Ústí. Díky taky patří trenérům Davidu Trčálkovi,Martinu Beilovi a Adéle Bierské za odvedenou trenérskou práci a v neposlední řadě taky Josefu Grycmanovi,který se staral o organizační věci výpravy.