Mistrovství Moravy a Slezska

Filip Matůš, 15. v kategorii U12

Na Mistrovství Moravy a Slezska, hraném ve dnech 25.-29.10 v Koutech nad Desnou, jsme měli v zastoupení 3 hráče, a to Filipa Matůše (v kategorii do 12ti let), Radka Zgarbu (v kategorii do 16ti let) a Davida Trčálka (FIDE Open).

Filip nastoupil do své kategorie jako 25. nasazený hráč. První tři kola odehrál ve velkém stylu, kdy získal 2,5 bodů ze tří možných. V prvním kole splnil roli favorita a porazil soupeře, Jakuba Matulu z ŠK Kuřim. V kole druhém po dlouhém boji dělil bod s Lukášem Petříčkem, také z ŠK Kuřim. Třetí kolo opět bodoval proti Tomáši Grčkovi, hráči TJ Města Albrechtice. Po dobrém startu proti němu nastoupil na druhé šachovnici (která byla přenášena online) první nasazený hráč v turnaji, Robert Demko, hájící barvy Mezinárodní šachové školy Interchess, se kterým se Filip rval o bodový zisk velmi houževnatě, nicméně zkušenější soupeř nakonec zvítězil. Druhou polovinu turnaje zahájil Filip remízou se silným hráčem z pořádajícího oddílu SK Slavia Orlová. Následující kolo na něj čekal bývalý spoluhráč z Krajského Přeboru družstev starších žáků, Hanuš Suchánek z ŠK Zlín, se kterým Filip černými barvami uplatnil získanou materiální výhodu a proměnil ji v plný bodový zisk. Další kolo Filip bojoval, opět černými kameny, s Ladislavem Kopcem z TJ Ostrava, který Filipa ve výhodnější koncovce přehrál. V kole sedmém Filip v oblíbené Italské hře bodoval s Šebenou Patrikem z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek. 9. kolo nám počítač vylosoval Tobiáše Krejčoka, 3. nasazeného hráče turnaje z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek, se kterým černými po dlouhém boji nakonec dělil bod.  Při celkovém zisku 5,5 bodu se umístil na konečném 15. místě, půl bodu od postupových míst na MČR. Filip podal velmi kvalitní výkon, v silné konkurenci se neztratil proti papírově silnějším hráčům a odehrál velmi dobrý turnaj.

Radek ZgarbaNaše druhé želízko v ohni představoval Radek Zgarba, jehož konečné 17. místo bylo  v porovnání s jeho nasazením (41. v pořadí) jedním z nejpříjemnějších překvapení turnaje. První třetinu turnaje odehrál bez prohry, když v prvním kole remizoval s Jiřím Sedlákem z TJ Jiskra Humpolec a v kole druhém také skončil smírně proti Janě Kubošové z SK Slavia Orlová. Ve třetím kole bodoval naplno s hráčkou ŠK Lokomotivy Brno, Terezou Kocí. Ve 4. kole hrál proti Ludvíku Procházkovi z oddílu Slavia Kroměříž, se kterým po zaváhání prohrál. V druhé půlce turnaje jej přivítala Adéla Bierská, hráčka Zbrojovky Vsetín, se kterou využil nepřesnosti a dotáhl partii do vítězného konce. Dalším soupeřem byl Alexandr Skalský z oddílu ŠK Staré Město, kterého také porazil. Následující sedmé kolo mu počítač přidělil 6. nasazeného hráče turnaje, Radka Zemana z ŠK Duras Brno. V této swiss replica watches partii černými kameny prohrál. V předposledním kole narazil na soupeře ze Zbrojovky Vsetín, Matyáše Kovaříka, kterého porazil v nelehké věžové koncovce. Kolo poslední Radek odehrál jako přímý souboj o postup na MČR černými kameny proti soupeřce z TJ Libina, Martině Hartingerové, která byla, co se týče bodů, jedním z největších překvapení turnaje. Bohužel tento těžký zápas prohrál. Celkově Radek získal 5 bodů, což lze považovat za vynikající výsledek, vzhledem k silné konkurenci hráčů z celé Moravy a Slezska.

David Trčálek

Třetí hráč našeho oddílu, David Trčálek, hrál doprovodný turnaj FIDE Open a fungoval jako trenér a konzultant našich dvou mládežníků. Celkově skončil na 17. místě se ziskem 4,5 bodu. Na tomto umístění se promítla skutečnost, že se hlavně věnoval přípravě a motivaci kluků. Má velkou zásluhu na jejich skvělém umístění.