GP Zlínského kraje 2016/2017 - Staré Město

V sobotu 1. dubna proběhl ve Starém Městě třetí turnaj GP Zlínského kraje v rapid šachu. GP se hraje na čtyři turnaje, každému hráči se počítají tři nejlepší umístění a první 2 hráči (v některých kategoriích 3) postupují na mistrovství ČR.

V nejstarší kategorii H14 jsme tentokrát měli 3 hráče: Filip Matůš, Jakub Dorňák a Matěj Kovář. Filip, který oba předchozí turnaje vyhrál, šel do boje s předsevzetím potvrdit už ve třetím turnaji účast na mistrovství ČR. To se mu nakonec podařilo, turnaj se ziskem 6.5 bodu vyhrál (pouze o druhé pomocné hodnoceni za druhým Lukášem Macháčkem) a už před posledním turnajem si zajistil celkové vítězství v sérii GP a tím i postup na mistrovství ČR, které se uskuteční v září v Mostě.

Matěj se umístil na 11. místě se ziskem 4 bodů. Škoda partie s Viktorii Všetulovou – ztráta figury znamenala i ztrátu celého bodu a tím i šance na medailové umístění. Nicméně medailové úspěchy určitě přijdou příští rok, kdy Matěj bude patřit ke starším hráčům v této kategorii.

Kuba získal 3.5 bodu což znamenalo 14. místo. Kuba hrál svým nenápadným způsobem a postupně získával bod za bodem. Především první polovina turnaje a výhra ve 3. kole nad Tomášem Skalkou (elo 1389) je výborný úspěch a tím se Kuba do čtvrtého kola posunul až na druhou šachovnici. Bohužel druhá polovina turnaje přinesla Kubovi težší soupeře.

V kategorii H12 jsme měli dva borce: Toníka Randuse a Ondru Grycmana. Toník se umístil na 5. místě se ziskem 5 bodů a od bronzové medaile ho dělilo pouze pomocné hodnocení. Toník hrál zodpovědně a všechny papírově slabší hráče přehrál. Chybělo i trochu šachového štěstí, stačilo by získat navíc půl bodu a medaile by byla jistá. Přístě to už určitě vyjde.

Ondra se ziskem 4.5 bodu se umístil na 8. místě. Ondra hrál klidné šachy, nikam se nehnal a všechny papírově slabší soupeře bez problémů porazil. Bohužel los mu přidělil 3 silné soupeře, se kterými Ondra získal jen půl bodu. Pokud Ondra přidá trochu zarputilosti a bojovnosti, tak určitě přijdou i další body.

V kategorii H10 jsme měli nejsilnější zastoupení: Jakub Matůš, Juliána Grycmanová, Karolína Kovářová a Kryštof Gajdoš. Kuba podal soustředěný výkon a umístil se na 2. místě při zisku 6 bodů. U Kuby je vidět, že když se chce, tak to jde - pokud se soustředí na svou šachovnici a nehledí kolem sebe, tak má na dobré umístění. Možná je škoda remízy v 5. kole, kdy to vypadalo, že cílem partie je betonovat a ne vyhrát.

Kája, Julča a Kryštof byli na krajském turnaji poprvé a cílem bylo především získat zkušenosti, rozehrát se a přestat se bát soupeřů. O zisk bodů a umístění až tak nešlo. Všichni tři patřili k nejmladším hráčům a zisk každého bodu je úspěch. Kája získala 2 body a umístila se na 46. místě, Julča 3 body a 32. místo, Kryštof 1.5 bodu a 48. místo.

Všichni hráči zaslouží pochvalu za předvedený výkon. Poděkování taky patří řidičům výpravy: Pepa Grycman, Ivan Randus a Jirka Gajdoš.

Poslední turnaj GP Zlínského kraje se uskuteční 20. května ve Vsetíně. Bude to úplně poslední turnaj v GP pro Filipa a Kubu Dorňáka – v dalším ročníku už nebudou splňovat věkový limit.