1. VASTO tour - Vsetín

Viktor v boji s Jáchymem, kamarádi z kroužku (FOTO Kryštof Kovařík)

V sobotu 22.02.2020 se ve vsetínském Alcedu odehrál třetí díl turnajového seriálu Vasto. Turnaj klasicky hraný na 7 kol, řízený počítačem, rozdělený do 4 věkových kategorií, hrálo celkem 93 dětí. Z toho i několik našich. Jak se jim dařilo?

V nejmladších jsme měli nejpočetnější zastoupení. Filip bojoval už od začátku velmi energicky, poražen odešel pouze jednou a zaslouženě získal stříbrnou medaili ve své kategorii. Emě se nepovedl začátek, ale později se dostala do tempa a ziskem 4/7 skončila 3. mezi dívkami. Tomáš po prvních dvou výhrách dostal sérii proher, nedařilo se krýt všechny figurky, přehlížel maty, až v poslední partii svého soupeře porazil a tak skončil s 3/7.

Kategorie U10 (2. zprava stříbrný Filip) - FOTO: Kryštof Kovařík

V této kategorii jsme měli několik dětí z kroužku Sychrova. Pro některé to byl turnaj vůbec první, pro jiné zase jeden z prvních. Děti začaly s šachem teprve nedávno, tak se ještě plno věcí teprve naučí. Nejlépe se dařilo Jáchymovi, který získal 3,5/7 bodů, Miky 3/7, Viktor 2,5/7, Kuba 2/7 a Sebík 1/7. Často hráli spolu, každou další partií se o kousek zlepšovali a body tak přicházely až později v turnaji, kdy se potkávali s podobně silnými soupeři, již poučeni z předchozích proher.

Souboj Viktora a Sebíka, kamarádů z kroužku (přihlíží Tomáš)

Hráči a hráčky z kategorie do 10 let se hodně (obzvlášť na Vasto turnajích) teprve učí a díky tomu, že plno dětí tuto skupinu už ani nehraje a jsou ve starších kategoriích díky vyšší výkonnosti, tak spolu hrají děti, které toho ještě v tréninku mají plno před sebou. V tom se den opravdu povedl, všechny děti se něčemu novému přiučily a v dalších trénincích můžou (a snad budou) zúročovat to, co odehráli.

Ve dvanáctiletých hrály Julča (věkem do 10 let) a Kája. Ze začátku dne jsem je tolik sledovat nestíhal, chodily mi hlásit průběžné vásledky. Do 5. kola bojovaly úspěšně, porazil je jen pozdější vítěz turnaje P. Petrovický. V 6. kole hrály spolu. Partie to byla velmi napínavá a bylo vidět, že obě dvě chtějí moc vyhrát. Po dlouhém boji plném zvratů (získaná kvalita, pak ztracená...) se to nakonec podařilo Juliáně. V posledním kole pak bodovala zase Kája, obě tak získaly dost slušných 5/7 bodů a zaslouženě braly 2. místo mezi všemi a 1: místo mezi holkami - Julča, resp. 4. místo mezi všemi a 2. místo mezi holkami - Kája.

Kategorie U12, vpravo 2. Juliána, 4. Kája (také 1. a 2. v kategorii holek) FOTO Kryštof Kovařík

V nejstarší kategorii hrál Toník, jehož partie spolu detailněji díky oddělené místnosti probereme, až se potkáme. Po 7 kolech získal celkově 4 body. Kromě prvního nepovedeného kola prohrál pouze s prvními dvěma hráči, celkově skončil 4.