1. Vasto Tour opět začíná

Medailisté v kategorii do 10ti let (Ondra vpravo) ZDROJ: VSKM

V sobotu 8. listopadu byl zahájen další ročník turnajů rapid šachu, tentokrát pod názvem Mistrovství mládeže Valašska - 1. VASTO Tour 2014/2015. V Kulturním domě ve Francově Lhotě se sešlo 92 šachistů z Valašska a okolí, také ze Slovenska. Už tradičně se hraje ve třech věkových kategoriích, do deseti, třinácti a šestnácti let. Hrálo se na 7 kol a jako novinka je tempo utkání nastaveno na 13 minut pro každého hráče s bonusem 2 vteřiny za každý tah. Výprava Sokola Ústí čítala rekordních 10 členů.

Složena byla jak ze  zkušených hráčů, tak i úplných nováčků. Po slibných výkonech se naši hráči dokázali prosadit a obsadili dvě bronzová místa (Grycman a Zgarba) a tři ustnění v první desitce (Jakub Matůš, Matěj Kovář a Filip Matůš)
.

V nejmladší kategorii do desíti let svými výkony příjemně překvapil Ondřej Grycman. Ondra hraje zdravé a dobré šachy, jen si občas nevěří, což přináší ustrašené tahy a následné prohry. Nicméně zisk 5 bodů je velmi solidní a celkové třetí místo zaslouží velkou pochvalu, ale také impulz do další práce a tréninku.Teprve šestiletý Jakub Matůš, který skončil se ziskem 4 bodů na 9.místě je bezpochyby velmi příjemné překvapení, jelikož se zde představil v podstatě na úplně prvním turnaji v životě, nebojí se ani čerta a vstříc každému kolu byl velmi natěšený.Na 23.místě ze ziskem 3.bodů skončil Antonín Randus, který, stejně jako Jakub, hrál svůj první turnaj a jeho umístění je velmi dobré.

Filip v partii s vítězem turnaje Ondrou Vrajem z Hošťálkové ZDROJ: VSKM

V kategorii do 13.let skončil na pěkném 6.místě ze ziskem 5 bodů Matěj Kovář, který se v této kategorii představil poprvé, tj. je ročníkově nejmladší, nicméně se staršími soupeři hraje vyrovnané partie na velmi slušné úrovni. Na 14. příčce se umístil David Žídek se ziskem 4 bodů. Dále se umístili na 25. místě Štěpan Žák, 31.místě Lukáš Žák a na 36.místě Tomáš Srněnský, všichni tito jmenovaní jsou nadšení pro šachy, jen by bylo třeba také trochu trénovat a pilovat své nedostatky.

Medailisté v kategorii do 16ti let (Radek vpravo) ZDROJ: VSKM

V nestarší kategorii do 16.let  jsme měli dvě želízka v ohni, a to naše dva nejzkušenější hráče, Radka Zgarbu a teprve jedenáctiletého Filipa Matůše, který využil právo startovat ve starší kategorii do 16.let. Právě tito dva hráči svedli mezi sebou v posledním kole souboj o medaili. V tomto souboji zvítězil Radek Zgarba, který tím obsadil z celkovým ziskem 5.bodů 3.místo. Filip Matůš nakonec skončil se ziskem 4,5 bodu na 6.místě, což je bezpochyby také hodno chvály, vezme-li se v potaz, že věkem patří do kategorie nižší.

Zde si můžete studovat výsledky, los a pořadí.
Zde si lze prohlédnout fotografie Hanky Obšivačové a Josefa Kovaříka.