Memoriál Vratislava Hory 2015

V sobotu, 16.5., se vydala devítičlenná výprava Sokola Ústí ve složení: Radek Zgarba, Lukáš Trčálek, Jiří Ptáček, Filip Matůš, Matěj Kovář, Antonín Randus, Jakub Matůš, Ondřej Grycman a Jakub Dorňák na v pořadí již 7. ročník Memoriálu Vratislava Hory do Starého Města. Turnaj se hrál na 9 kol švýcarským systémem. Vyhodnocováni byli zvlášť mládežníci do 18 let (nar. 1997 a ml.) a do 12 let (nar. 2003 a ml.).

Na celkovém devátém místě a v mladší věkové kategorii na místě prvním se umístil Filip Matůš, který po zaváhání v třetím a pátém kole se soupeři staršími a zatím zkušenějšími přidal ještě bojovnou remízu s Ondřejem Stuchlým v kole sedmém. Šestkrát odcházel od šachovnice jako vítěz a získal tedy 6,5 bodu, což jej po zásluze vyneslo do první desítky a opět si dokázal, že již potřebuje měřit síly v konkurenci silných, mnohdy tedy starších, hráčů a že s nimi rovnocenně bojuje.

Jirka Ptáček střídal slabší momenty s těmi silnějšími, v prvním kole natrefil na silného soupeře, kterému po boji podlehl, v kolech dalších sbíral body především s papírově slabšími hráči, v ostatních partiích chybělo většinou učinit „poslední zásah“, po němž by již pozice vyhrávaly. Získal 4,5 bodu, což jej přiřadilo na 41. místo. Jirka předvedl vyrovnaný výkon a vydrží-li mu pohled na věc a nasazení, jeho šachový výkon půjde rapidně nahoru.

Na místě 42. se umístil Jakub Matůš, který získal 4,5 bodu. V prvních 4 kolech s průběžným ziskem 1 bodu se Jakub zklidnil a začal se soustředit více na partie, ve kterých tedy nedělal takové chyby, což mu přineslo ovoce a z dalších 5 kol uhrál 3,5 bodu, což je vzhledem k věku jeho soupeřů velmi slušný výsledek. Jen tak dál.

Matěj Kovář hrál velmi solidní turnaj, kde se silnými soupeři bojoval velmi statečně a taky úspěšně, potvrzuje svou vzrůstající výkonnost, a to zejména v partiích delších, kdy má dostatek času, získal 4 body a skončil na celkovém 50. místě.

Stejného bodového zisku dosáhli také Ondřej Grycman (45. místo) s Jakubem Dorňákem (54. místo). Oba střídali v turnaji postupně slabší a silnější soupeře, podle toho také vypadají jejich bodové zisky. Všechno ale brali správně, v prohrách hledali příčiny, následně cesty k nápravě. Také potvrzují nárůst výkonnosti, a pokud na sobě budou nadále pracovat, bodíků bude čím dál tím více. Jen o půl bodu méně získal Tonda Randus, který se ziskem 3,5 bodu obsadil 62. místo. Tonda hraje hodně bojovně a obětavě, až překonáme občasná přehlédnutí, která jej mnohdy stála i přivyhranou partii, budeme zase o mnoho lepší a výher bude více.

Naši nejstarší zástupci, Radek Zgarba (19. místo) a Lukáš Trčálek (21. místo), získali shodně 5,5 bodu. Pár slabších momentů bylo vynahrazeno několika silnými okamžiky, oba hráči vědí, kde a na čem zapracovat.

Turnaj se hrál také jako soutěž družstev, kdy se sčítaly body jednotlivých hráčů. Výsledky této kategorie zatím vyvěšeny nejsou, nicméně v mladších družstvech jsme zaostali jen těsně za medailovými příčkami, a to ve složení Filip Matůš, Matěj Kovář, Jirka Ptáček a Ondřej Grycman.

Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci oddílu. Děkujeme také všem, kteří zajistili bezproblémový přesun tam a zase zpátky, pánům Matůšovi, Grycmanovi a Randusovi. Dík patří také pořadatelům, bez kterých by takový turnaj v nádherných prostorách nemohl býti uskutečněn.